Veenilaiendidest

Jalaveenide varikoosne laienemine on sääre ja reie suurte nahaaluste veenide haigus. See tabab iga viiendat täiskasvanut, sagedamini naisi. Jalad väsivad kiiresti, neis on raskustunne, valud ja krambid. Veenilaiendid võivad tekkida veenide kaasasündinud nõrkusest, mis väljendub veresoonte seina lihaskihi puudulikus arengus. Veenilaiendite teket soodustavad:
- kestvat seismist nõudev töö (müüjad, juuksurid)
- jalgade pikaajaline sundasend (autojuhid)
- ülekaalulises
- raskuste tõstmine ja vedamine
- rasedus
- kõrge konts aga kingade kandmine
- kuumal rannaliival päevitamine

Veenilaiendid, mida kutsutakse ka veenikomudeks, krampsoonteks või ka vaariksiteks, tekivad tavaliselt jalasäärte seesmisel ja tagumisel pinnal, samuti reite sisepindadel. Põhjuseks on nahaaluste veenide ja ühendusveenide klappide funktsiooni häired. Veenide laienemisega võivad kaasneda tüsistused haavandite, verejooksu ja tromboflebiidi näol. Naised on veenilaienditega rohkem hädas kui mehed.
Kõige sagedamini tekivad veenilaiendid inimestel, kellel on pärilik eelsoodumus. Seetõttu peaksid just need, kelle vanematel või vanavanematel esineb veenilaiendeid, varakult mõtlema nende ennetamisele. Veenilaiendid võivad viia ka säärehaavandite tekkimiseni.


MILLAL TULEKS NÕU PIDADA ARSTIGA?

  • Jalavalud, raskustunne, vaevus, pakitsus, väsimus.
  • Jalalihaste krambid.
  • Nähtavad laienenud veenid.
  • Tursed liigeste piirkonnas.
  • Nahk tõmbub pruunikaks-sinakaks või sügeleb.
  • Jalahaavandid.

Väikeste veenilaiendite korral saab abi apteegis müüdavatest verd vedeldavatest geelidest. Neid võivad kasutada ka inimesed, kel veenilaiendeid pole, kuid jalad on õhtul sageli väsinud või tursunud. Verd vedeldavad geelid takistavad trombide teket. Veresoontekirurg Ilmar Amjärv soovitab just selliseid geele, mis sisaldavad hepariini vähemalt 300 ühikut ühe grammi geeli kohta. Kanda tuleks ka elastseid tugisukke.


Veenilaiendite tekke ennetamine
Veenilaiendite tekke ennetamiseks soovitatakse

  • Võimalikult sageli asetada jalad kõrgemale.
  • Masseerida jalgu iga päev kergelt ja aeglaselt hüppeliigese piirkonnast põlve suunas.
  • Vähemalt kord päevas teha harjutusi säärelihastele: tõus varvastele ja kandadele.
  • Jalutada palju, sõita jalgrattaga, ujuda.

Kui aga liikumiseks ja treenimiseks ei jätku piisavalt aega või tahtmist, siis tasuks juba varakult muretseda spetsiaalsed sukkpüksid, mis toetavad jalgu, hoiavad ära jalgade väsimise, tursed ja suunavad veenivere õigesse suunda.
Tutvu meie ravisukkade valikuga siin: salutaris.shop


Arstid ja tervendajad soovitavad veenilaiendite tekke ennetamiseks veel (60 haigust. Sünnimaa, 2001):
- Haiguse algstaadiumis lamage võimaluse korral 3-4 korda päevas 15-20 minutit tõstetud jalgadega ning tehke siis istudes või lamades järgmisi harjutusi.
- Pingutage ja lõdvestage 10 korda reielihaseid, liigutades seejuures jalga põlveliigesest.
- Punnitage sisse hingates kõhtu ja tõmmake see välja hingates sisse. Seda harjutust tuleks teha aeglases tempos 3-4 korda.
- Tõstke sisse hingates käed kõrvalt üles ja laske need välja hingates alla. Tehke seda harjutust pikkamööda 3-4 korda.
- Kõverdage ja sirutage 10 korda aeglaselt varbaid.
- Kui tunnete väsimust, tehke mitu korda päevas turiseisu ehk lihtsamalt öeldes kasvatage abaluudel seistes tiritamme.

Veenilaiendite raviks võib kasutada järgmisi rahvalikke vahendeid.

  • Hõbedane koirohi. Hõõruge äsja kogutud lehed ja õienupud peeneks, segage supilusikatäis saadud massi sama suure koguse hapupiimaga, määrige õhukese kihina marlile ja pange 4-5 päeval haigetele kohtadele. Olles 5 päeva vahet pidanud, korrake protseduuri.
  • Sõnajalg. Tampige äsja murtud sõnajala maapealne osa peeneks, segage supilusikatäis saadud massi sama suure koguse hapupiimaga ja toimiga samuti kui eelmise retsepti puhul.
  • Tomatid. Veenilaiendite raviks võib kasutada ka küpseid tomateid, mis pannakse viiludena haigetele kohtadele ja asendatakse 3-4 tunni pärast värsketega.


Järgnevaid Bulgaaria rahvameditsiini retsepte võib kasutada eriti rasketel juhtudel üksteise järel.

  • Värske kalanhoeekstrakt. Valage 2 spl kalanhoelehtedele 0,5 liitrit viina, laske aeg-ajalt loksutades 10 päeva tõmbuda ja määrige saadud ekstraktiga jalgu.
  • Paju- ja tammekoorekeedus. Sellega tehakse poole tunni jooksul põlvist saadik jalavanne ja tõmmatakse siis jalga elastsed sukad.
  • Kassiurb. Selle tõmmisega tuleb teha enne magamaheitmist jalavanne, et ravida tromboflebiiti ja vältida tromboosi. Kasulikud on ka kogu kehale tehtavad vannid.
  • Nõges. Valage supilusikatäiele kahekojalise nõgese kuivatatud ja peenestatud lehtedele klaasitäis keeva vett, laske veerand tundi veevannil tõmbuda, jahutage 45 minutit, kurnake ja võtke kolm korda päevas 15 minutit enne sööki kolmandik klaasi.
  • Valge peakapsas. Segage kapsakördi hulka munavalet ning tehke sellega ööseks haigetele kohtadele kompress.
  • Orashein. Valage 50 g roomava orasheina peenestatud juurtele 0,5 l viina, laske aeg-ajalt loksutades 3 nädalat tõmbuda ning võtke kurnatud tõmmist 2-3 korda päevas enne sööki 20-30 tilka.
  • Tamme- ja pajukoor. Segage tammekoorepulbrit (seda müüakse ka apteegis) peenestatud pajukoorega (1:10), valage kolmele peotäiele segule 5 liitrit vett, keetke 30 minutit, jahutage ning tehke kurnatud keedusega iga päev jalavanni. Ühte keedust võib kasutada kolm korda.
Esileht UUDISED Firmast E-POOD Kinesioteibid Kasulik info Viited KONTAKT Sotsiaalkindlustusamet